Obchody wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę 24 stycznia mszą świętą w intencji Ojczyzny i powstańców rozpoczęły się obchody rocznicowe wybuchu Powstania Styczniowego w kościele parafialnym w Porąbce. Następnie w obecności wart honorowych i pocztów sztandarowych przy kaplicy św. Urbana złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybuch Powstania Styczniowego.

W uroczystości udział wzięły liczne delegacje, m.in. przedstawiciele samorządów – z wójtami gminy Porąbka Pawłem Zemankiem i gminy Czernichów Barbarą Kos-Harat na czele – oraz organizacji patriotycznych. Wzorem kultywowanej od lat tradycji nie zabrakło członków Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z gminy Czernichów, które jako stowarzyszenie dba o krzewienie patriotycznych idei. To tak naprawdę codzienna i niezwykle wartościowa praca na rzecz wychowania wspaniałej młodzieży. Doceniamy ją w czasach, gdy patriotyczna postawa niezmiennie jest bardzo potrzebna.
Zryw powstańców bez wątpienia umocnił patriotycznego ducha narodu, pokazując ogromną wolę odrzucenia rosyjskiej niewoli. Samo powstanie było heroiczną walką, pełną poświęcenia i oddania na rzecz przywrócenia niepodległej Polski. Ukształtowało w dużym stopniu patriotyczną świadomość kolejnych pokoleń, dlatego szczególnie warto pamiętać o tak doniosłym wydarzeniu.

 

[vc_row][vc_column][themeum_gallery_list number_of_gallery=”2551″ column=”3″ limit=”16″ empty_space=”10px”][/vc_column][/vc_row]